Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny
W związku z ustawą z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nastąpiła zmiana dotycząca użytkowania Karty Dużej Rodziny. Wszystkie aktywne Karty Dużej rodziny uzyskają formę elektroniczną. Aplikacja mKDR będzie aktywna do końca czerwca 2021 r. Osoby posiadające aktywną Karty Dużej Rodziny (niezależnie od formy karty) - będą uprawnione do wyświetlania jej w aplikacji mObywatel.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. (Dz.U.z 2019 r. poz 1390 ze zm.)
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest adresowana do rodzin wielodzietnych w tym rodzin zastępczych (rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka) mających na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
Prawo do posiadania Karty od dnia 01.01.2019 r. przysługuje również członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.
Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w art. 4 ust. 2b (Dz. U. z 2019 poz. 1390).
Karta jest wydawana:
Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny są wydawane na okres:
Dziecko, któremu przyznano kartę, nie traci prawa do jej posiadania odpowiednio przez okres, o którym mowa w art. 4 ust. 2b, mimo utraty uprawnienia przez rodzica lub zmniejszenia się liczby dzieci, które wchodziły w skład rodziny wielodzietnej.
Składając wniosek o przyznanie Karty, przedstawia się w szczególności:
Zmiana danych zawartych w Karcie oraz zmian miejsca zamieszkania skutkująca zmianą gminy wymaga przyznania nowej Karty.
Zmiana danych zawartych w Karcie oraz zmian miejsca zamieszkania skutkująca zmianą gminy wymaga przyznania nowej Karty.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującej zmianą gminy członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta, który przyznał Kartę, chyba ze członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie nowej Karty w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.
Wnioski można składać w Centrum Usług Społecznych w Sycowie.
Lista partnerów oraz szczegóły ich oferty skierowanej do rodzin wielodzietnych są dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: www.gov.pl/web/rodzina/opis-ustawowych-znizek